شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
بستن
جستجو

همه ی چیزی که درباره نحوه انتخاب رنگ باید بدانیم-تئوری رنگ

رنگ ها دنیای غریبی دارند و بینهایت رنگ و بینهایت ترکیب رنگ وجود دارد. ولی بهترین کار برای انتخاب رنگ این است که اول تئوری رنگها را بدانیم.

همه چیز در مورد انتخاب رنگ:

رنگ ها دنیای غریبی دارند و بینهایت رنگ و بینهایت ترکیب رنگ وجود دارد. ولی بهترین کار برای انتخاب رنگ این است که اول تئوری رنگها را بدانیم.

اغلب مردم  توانایی تفکیک بیش از بیش از ده میلیون رنگ ،سایه روشن و ته رنگ از یکدیگر را دارند که این یک پالت بزرگ از رنگ را برای انتخاب رنگ ها میسازد.برای اینکه بیشترین بهره را از استفاده از رنگ در طراحی محصول یا پوشش ببرید ، ابتدا تئوری رنگ و اصطلاحات را توضیح خواهیم داد. سپس  روشهایی برای استفاده از این دانش  برای بهبود محصولات خود با رنگهایی که با هم کار می کنند را به منظورافزودن علاقه ، تأثیر و احساسات بررسی خواهیم کرد.

روش های زیادی برای توصیف رنگ ، تقسیم بندی آن و مخلوط کردن آن برای استفاده وجود دارد. برای این مقاله ، ما از رنگ سال Pantone® سال 2017 ، فضای سبز به عنوان مرجع استفاده خواهیم کرد.

نظریه رنگ و اصطلاحات

رنگ چیست؟

رنگ ، تصور بصری از طول موج انرژی در طیف الکترومغناطیسی است. سه گیرنده مخروطی اصلی در چشم انسان وجود دارد و آنها به طور طبیعی به فرکانس های پایه قرمز ، سبز و آبی پاسخ می دهند. رنگهای دیگر تغییرات مقدایر این فرکانسهای اصلی هستند.

فضای رنگی چیست؟

فضای رنگی راهی برای چیدمان رنگها به روشی سازمان یافته و منسجم است. بسته به شرایط کاربرد و شرایط مشاهده ، روش های مختلفی برای این کار وجود دارد. به عنوان مثال ، فضای رنگ RGB ، متناظر با قرمز ، سبز و آبی ، در درجه اول در رنگ های انتقالی ، یعنی صفحه نمایش های رایانه و تلویزیون ها استفاده می شود ، جایی که نور رنگی مستقیماً به چشم منتقل می شود. به این رنگ افزودنی نیز گفته می شود.

این مورد زمانی کاربرد دارد که ما میخواهیم رنگی را ایجاد کنیم و به چشم بیننده ارسال کنیم که با استفاده از ترکیب سه رنگ اصلی قرمز ، آبی و سبز به رنگ دلخواه مان  می رسیم.

همونطور که میدانید وقتی همه نور های رنگی را باهم مخلوط کنیم به رنگ سفید میرسیم و وقتی این نور سفید رو به یک جسم مثلا قرمز میتابانیم در واقع مابقی رنگها توسط اون جسم جذب میشه و فقط رنگ قرمز باقی می ماند که به چشم ما برسد.پس آن جسم رنگ های دیگر را کاهش داده و رنگ باقی مانده همان رنگی است که به نظر ما میرسد. به این روش از ایجاد رنگ روش کاهشی گفته میشود پس

فضای رنگ را همچنین می توان کاهشی انتخاب کرد، مانند چاپ روی کاغذ ، که در آن از رنگدانه ها و جوهرها برای جذب طول موج خاصی استفاده می شود. بنابراین آنچه ما می بینیم رنگ باقی مانده نور تابیده شده است برای فضاهای کاهشی ، رنگهای اولیه عبارتند از: cyan (C) ، magenta (M) ، yellow (Y) و black (K) که نمایانگر سیستم رنگی CMYK است.

ته رنگ چیست؟(tint)

اگر به یک رنگ رنگ سفید اضافه کنیم ته رنگ ساخته ایم.

سایه چیست؟shade

سایه رنگی است که با افزودن رنگ سیاه تیره تر شده است.

لحن یا تُن چیست؟

تن رنگی است که با افزودن رنگ خاکستری خنثی تغییر کرده است. گفته می شود بعضی اوقات چنین رنگهایی کمتر اشباع یا کم تحرک تر و شدیدتر هستند.

طیف رنگ چیست؟

طیف رنگ درجه قابل درک از تغییر است که بین دو رنگ شناخته میشود مثل رنگ سبز مغز پسته ای بین زرد و سبز است.

بهبود روش انتخاب رنگ

اکنون که درک اصولی از اصطلاحات رنگ و چگونگی ساماندهی فضای رنگ داریم ، لابد می خواهید بدانید که چگونه برای ایجاد خلق و خوی ، الهام بخشی و القای احساسات یا انرژی ، و یا بیشترین لذت برای چشم ، ترکیب و هارمونی با رنگ های مختلف را ایجاد کنید. همانطور که دیدید، فضاهای رنگی برای تولید مطابقت (هارمونی) های رنگی مفید هستند ، همچنین روش های خوبی برای درک چگونگی سازماندهی رنگ هادر طراحی های می باشند.

هارمونی رنگ چیست؟

هارمونی رنگ گروه هایی از رنگ ها هستند که بر اساس روابطشان در یک فضای رنگ به خوبی جمع می شوند ، دقیقاً مانند برخی از نت های موسیقی به طور طبیعی به خوبی در کنار هم قرار می گیرند تا آکورد هایی را که به نظر ما خوشایند است ، برساند. هارمونی های رنگی صد در صد قابل اتکا نیستند اما برای ایجاد الگوها و ایجاد پالت های رنگی برای طراحان مفید هستند.

اینها چند نمونه از هارمونی های رنگی است.

رنگهای مکمل

رنگهای مکمل آنهایی هستند که اگر از رنگها یک دایره بسازیم که از رنگ بنفش شروع شوند و پس از چرخش 360 درجه به قرمز برسند در پائین دایره رنگ قرمز و بنفش و  در بالا رنگ سبز و زرد روبروی هم میافتند. رنگهای که در این دایره روبروی هم هستند مکمل هم هستن مثلا

قرمز و سبز

آبی و نارنجی

بنفش و زرد

رنگهای مکمل تقسیم شده:

مشابه هارمونی مکمل ، تقسیم شده ها دارای یک رنگ اصلی (فضای سبز ما) و دو رنگ متضاد است که کاملاً مکمل نیستند. این دو به حفظ کنتراست کمک می کنند ، اما تنش را برای نرم تر کردن اثر تقسیم می کنند.

یعنی اگر در بالا رنگ انتخاب شده سبز است در پائین رنگ قرمز رنگ مکمل و دو رنگ چپ و راست قرمز ،رنگهای مکمل تقسیم شده برای سبز هستند.

رنگهای سه گانه

در همان دایره رنگ به شکل آرم مرسدس بنز اگر خطوطی بکشیم که با هم زاویه 120 در جه میسازند با چرخاندن این شکل ستاره یه پرما به ترکیب رنگ سه گانه دست پیدا کرده ایم .که این باعث ایجاد تنوع بیشتر در انتخاب رنگ برای طراح می شود که بسیار چشمگیر است ، اما به تعادل دقیق نیاز دارد. در این حالت ، مانند بسیاری دیگر ، معمولاً بهتر است رنگی را انتخاب کنید که غالب باشد و سایر آنها نیز پشتیبان این رنگ باشد یا از آن به عنوان تُنالیته استفاده شود.

هارمونی مربع

همان شکل ستاره سه پر را به شکل یک سلیب در بیاورید .با استفاده از هر چهار نقطه چرخ رنگ با فاصله یکی در میان هماهنگی با رنگ مربع ساخته ایم و نیز با  استفاده از یک رنگ به عنوان غالب از مابقی رنگ ها برای کامل کردن آنها استفاده میشود.. همچنین ، این الگو میتواند رنگهای گرم (قرمز ، زرد و نارنجی) را با خنک (سبز ، آبی و بنفش) متعادل کند. توجه کنید که این رنگها جفت های مکمل هستند.

هارمونی مستطیلی

مستطیل نیز مانند الگوی مربع ، دارای چهار نقطه پایه ای است که به طور مساوی بین رنگ های گرم و سرد تقسیم شده است ، و مکمل های متضاد نیز دارند. توجه کنید که جفت رنگ ها بیشتر به یکدیگر نزدیک هستند اما هنوز تضاد جالبی را ارائه می دهند.

آنالوگ

رنگ های آنالوگ رنگ هایی هستند که کنارهم  روی دایره رنگ قرار گرفته اند. هیچ تعریف دقیقی برای چگونگی نزدیکی آنها از آنها وجود ندارد ، که این بستگی به شما دارد. این هارمونی به ویژه هنگامی مفید است که هویت یک محصول با یک خانواده رنگ یا دمای رنگ گره خورده باشد. به عنوان مثال ، محصولات تفریحی در فضای باز ممکن است به رنگهای مختلف سبز تکیه کند تا با طبیعت ، نور خورشید و انرژی در ارتباط باشد.

هر کس نظر خود را در مورد اینکه کدام رنگ ها ، و ترکیب رنگ ها را دوست دارد دارد. مثالهای فوق فقط برخی از فرصتها را برای ایجاد احساسات ، متعادل کردن دمای رنگ و استفاده از رنگهای مکمل برای تُنالیته و کنتراست نشان می دهد. استفاده از این اطلاعات می تواند الهام بخش خلاقیت در طراحی شما باشد.

این مقاله پاسخ به این سوالات بود

چه رنگی رنگ قرمز با چه رنگی هارمونی دارد
رنگ خردلی را با چه رنگی ست کنیم؟
رنگ گلبهی با چه رنگی ست میشه
رنگ نارنجی با چه رنگی هارمونی دارد
رنگ یاسی با چه رنگی هماهنگی دارد
آبی کاربنی با چه رنگی ست میشود
رنگ لیمویی با چه رنگی ست میشه
رنگ آجری با چه رنگی ست میشه

برگرفته از سایت:

https://www.starrapid.com

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر